Hudbou žiju / rozhovor s Machym

Posted on 10.12.2012

0


Rozhovorů s Bonusem najdete na webu asi tisíc. Před sobotním koncertem v Broumově jsme proto poslali pár otázek trochu jiným směrem. Jakub „Machy“ Macháň, dříve frontman náchodských Sulk, hraje v Triu Martina Tvrdého na baskytaru.

Martin Tvrdý Trio, Machy první zleva

Martin Tvrdý Trio, Machy první zleva

Vezmu to popořadě. Sulk už jsou definitivní minulost nebo jste si jenom dali pauzu?

Jo, definitivní minulost. Celý to vlastně skončilo tím, že náš basák pověsil hudbu na hřebík. Řekli jsme si, že končíme. Mám radost, že poslední koncert jsme si zahráli s Cocoon a Zkouškou sirén v Praze na Sedmičce.

Zaznamenal jsem, že máš ještě projekt Promiňte, umírám. Jakou jsi měl motivaci vylízt před lidi jako „one man pičus“? A je to pro tebe velkej rozdíl oproti hraní s kapelou?

Vždycky jsem měl v sobě nějakou představu o tom, jakou hudbu bych chtěl dělat. V kapele je skládání většinou založený na kompromisech. Zatím je ale Promiňte, umírám ještě v plenkách. Sbírám si různý nápady a tak trošku se na to připravuju. Nemám teď tvůrčí období. Měl jsem jen jeden koncert v Kolíně v Holubníku, tam jsem hrál ale jen covery s akustikou a to byl teda oproti hraní s kapelou velkej rozdíl, v Sulk jsem se cejtil tak nějak schovanej za tím hlukem. Na což bych chtěl teda zase navázat.

Martin Tvrdý Trio se zformovalo potom, co už měl Bonus hotovou zatím poslední desku Náměstí míru. Jaký to bylo, naskočit do kapely bez toho, aby ses podílel na tvorbě toho materiálu?

Bylo to jiný, než jsem byl do tý doby zvyklej. Taky jsem se musel přeorientovat z kytary na baskytaru. Ale těšil jsem se na to, že si budu užívat jenom to hraní, že nebudu mít pocit, že na mně tolik záleží jako na frontmanovi.

Kromě dvou novejch písní na albu Live+Love je na světě taky nový Bonusovo splitko s Flowers For Whores. Podle promovidea a vokálů soudím, že tady už máš nějakej autorskej vklad. Nebo se pletu?

Vlastně jsem nazpíval jenom vokály u coveru písně Petra Spálenýho na Live+Love. Na tom splitu zpívají refrén Míra a Zdenda ze Zkoušky sirén. Bourek zatím dělá skoro všechno sám a pak tomu dáváme koncertní podobu. Na nový desce se možná budu podílet víc.

Pocházíš z Náchoda, pracuješ v Praze. Přesunul ses tam nastálo, jezdíš sem a tam, nebo se chceš třeba vrátit na důchod? Cejtíš se tam doma?

Teď si zrovna v Praze kupuju byt. V současný fázi svýho života si nedovedu představit, že bych v Náchodě žil, ale třeba se tam na ten důchod vrátím, kdoví. Jezdím tam nárazově navštěvovat rodinu a kamarády a vlastně si odpočinout.

Sleduješ hemžení na scéně v pohraničí? Z mýho pohledu nastala teď na Náchodsku, ale obecně i v celým Královehradeckým kraji doba, kdy najít něco zajímavýho dá docela práci.

Jedním okem sleduju co se kde děje, ale přímo v Náchodě toho fakt moc není. Občas tam jezdí hrát kamarádi z labelu Ty Nikdy, ale to je vlastně trochu jinej druh akcí. Ale myslím, že je skvělý, že děláte pravidelně akce na Broumovsku, a že i Hradečáci pořád něco pořádaj.

Jednu dobu jsi v náchodským Vatikánu pořádal docela dost akcí (mj. i Ememvoodoopöká v roce 2006). Jak na to vzpomínáš?

Ty akce jsme pořádali společně jako kapela Sulk. Začali jsme je dělat, protože nás mrzelo, že se v Náchodě nic neděje. Až postupem času jsme poznávali, jak „promotérství“ vlastně funguje a co všechno je potřeba zařídit. Těm akcím se začalo docela dařit co do počtu návštěvníků, pak to ale zase docela upadlo. Když na to teď vzpomínám, tak mám pocit, že to vlastně byla hlavně generační záležitost náchodskejch středoškoláků tý doby.

Někde jsem zahlídnul Bonusovo vyjádření k vašemu vystoupení na hip hop stage letošního festivalu Votvírák, ale už se mi to nedaří dohledat. Co se tam dělo? Mám na mysli reakce lidí.

Hráli jsme na hip-hop stage a ortodoxní hip-hopový publikum alternativní žánry zrovna nemiluje. Když tam není hustej beat, tak jsou zklamaný. Pár lidí tam sice přišlo kvůli Bonusovi, ale většina to spíš odzívala. Že by nás vypískali, to naštěstí ne.

Koncertujete docela často, od malejch klubů až po velký festivaly, jako je třeba slovenská Pohoda. Co tě baví víc? Jsou třeba rozdíly v tom, jak na vás reaguje publikum?

Baví mě to asi všechno stejně, jen je to jinej druh zážitku, atmosféra je jiná. Některý věci nejdou zahrát na festivalu a hoděj se víc do klubu a naopak.

Mám tě zafixovanýho jako velkýho hudebního fanouška. Co tě v poslední době zaujalo?

Hudbou žiju. V poslední době mám hodně blízko k písničkářům jako Vic Chessnut, Jason Molina, Daniel Johnston, Mark Eitzel, John Darnielle, Mark Oliver Everett, Simon Joyner, Mark Kozelek a ke kapelám z kanadský líhně okolo GY!BE – HŖȘȚA, Set Fire to Flames, Fly Pan Am, A Silver Mt. Zion. Letos vyšlo podle mýho hodně úžasnejch desek, třeba The Evens, Two Gallants, Godspeed You! Black Emperor, Květy, Regina Spektor, Cat Power, Converge, Master`s Hammer… Je toho hodně.

Bonus & Martin Tvrdý Trio s Mermomocí v sobotu v Broumově

Bonus & Martin Tvrdý Trio s Mermomocí v sobotu v Broumově

Posted in: Pozvánky, Rozhovory