SOLO SOULKOSTEL #2: Horní tok, Calvera a Bazdesh

Posted on 13.6.2017

0


Představujeme druhou trojku pičusů z celkové devítky, která to rozbalí v sobotu 17. června v Soulkostele. Stejně jako v minulým díle od sólo-rutinéra po sólo-nováčka.

Calvera v Soulkostele hrál už dvakrát, proto asi netřeba tohoto kouzelníka s basou zevrubně představovat. Ostatně by pak nezbylo místo na jeho slova, ve kterejch na to hraní vzpomíná: „Jedna z věcí, který mě fascinujou na hudbě je, jak dokáže opanovat nějakej prostor – vyplnit ho tou nepochopitelnou a nehmotnou „věcí“ (i když, někdy umí bejt tak heavy!), která má sílu naprosto ovládnout náladu místa. Podobně, jako třeba světlo, jakoby hudba byla nějakej jinej, další rozměr světla. Někdy to funguje líp a někdy hůř nebo prostě jen jinak (každej to taky asi jinak vnímá), ale když se sejdou ty správný rovnoběžky, tak to je úplná magie. (Je čitelný, kam mířím?) Pár koncertů jsem prožil, jako  posluchač i jako „vystupující“, na všech možných i nepravděpodobných místech a všiml jsem si, že některý místa jsou z tohodle úhlu pohledu tvrdý a nepřející, ale těch je naštěstí výrazná menšina. Některý jsou „slušnej standard, hezkej večer“ v nejlepšim smyslu slova a pár je opravdu výjimečnejch. Pure magic. A nebyl by to text o Soulkostele, aby to nebyl právě tenhle případ! Zažil jsem tu v součtu tři večery hudby a všechny byly… Těžko se mi pro to hledaj slova, aby to vystihlo to, co se dělo a dostálo to té skutečnosti. Přiblížím to aspoň popisem prvního poznání – podzim, jedeme několik hodin autem, mlha, tma, déšť a nevyhnutelný bloudění, nakonec zablácenými poli a lesem a už si říkáme, že tohle místo fakt nenajdeme, protože nemůže existovat. Nakonec se ale zjeví, svítící lomený oblouky do gotiky černýho lesa. Otevření oprýskaných dřevěných dveří a uvnitř… jako v pohádce, naprostej opak nevlídnosti venkovního prostředí, tohle byla mateřská loď. Mothership, tam chceš bejt, všechny potíže zůstaly v nekonečnejch dálkách a teď tu je jen tenhle kouzelnej prostor a uvnitř ta fascinující nepochopitelná a nehmotná „věc“. Jsem si jistej, že 17. 6. 2017 tohle u Vernéřovický studánky znovu nastane, hvězdy i ruce boží na tom už nepochybně pracujou! (Mnohem dýl, než bysme mohli tušit.)“ Mrkněte na perfektní video z jeho druhýho koncertu ve svatostánku.

Zkušenosti s hraním na místě má i Bazdesh, rodák z Jetřichova. Soulkostel proto důvěrně zná: „Ono se toho o Kostelu moc napsat nedá – jo, vyzní to jako fakt hrozný klišé, ale vážně – musíte zažít osobně. Octnete se daleko za městem, daleko za vesnicí, daleko od hluků a šumů civilizace – sami se skupinou super lidí mezi novogotickejma zdma Kostela, ze kterejch na Vás bude přímo sálat historie všech těch věcí, který se tu za ty roky staly – nesčetně geniálních koncertů, hromada práce Hanse a Marjolijn, který Kostelu dali novou tvář po tom, co ji válka a léta chátrání nijak nešetřily (fakt ještě několik let zpátky to byla naprostá ruina!) … Můžete se stát součástí něčeho neskutečnýho, poslechnout si skvělou muziku (snad i ode mě, haha), poznat super lidi, ochutnat výborný pivo. Snad jen ještě – já moc děkuju za příležitost! Tak v sobotu!“ Před necelým měsícem Bazdesh vypustil na net pět novejch songů.

Úplnou živou premiéru zažije na Solo Soulkostele Horní tok. „Mám to trochu z ruky, takže tohle bude moje teprv druhá návštěva v Soulkostele, přibližně přesně dva roky po jednom z nejlepších SRSS. Pamatuju si lidi a kapely seskupený na mimořádně magickym místě, přezuvky, vejlet do nedalekejch skal a taky docela ikonickou fotku se svítícim stanem. Hrozně se tam těšim a ještě víc jsem rád, že se moje první hraní v týhle nový podobě přihodí právě tam (díky za důvěru!) a v týhle úžasný OMP společnosti. Používá se ta zkratka?“ Martin, kterej za projektem stojí, stihnul před koncertní premiérou připravit ochutnávku. Bude to stát za to!

Pokud jste se nechali přesvědčit kvalitou zúčastněných umělců, nastudujte si praktický informace a budeme se na vás těšit!

Posted in: Pozvánky